'בלעדיהם' – עמותה לתמיכה במשפחות נעדרים

בדצמבר 2015 יצאה לדרך עמותה חדשה בשם 'בלעדיהם' ששמה לה למטרה לספק ליווי ותמיכה ליותר מ-500 משפחות הנעדרים בישראל. כן, מאז קום המדינה רשומים בישראל כ-529 בני אדם שעקבותיהם אבדו בנסיבות שונות, גורלם לא נודע והם נחשבים לנעדרים. ביניהם גם הנערה עדי יעקבי שעקבותיה נעלמו ב-1996, החייל גיא חבר שנעדר מאז 1997, הילדה אלכסנדרה ברנדט שנעלמה ב-1994 ועוד אחרים ידועים יותר וידועים פחות, נשים וגברים בגילים שונים.

סיפוריהם של הנעדרים, במיוחד אלה הקשורים בחשדות לפשע, זוכים לעתים לתהודה ציבורית רחבה בסמוך למועד ההעלמות, אך עם הזמן הסיפור יורד מעל סדר היום הציבורי ונשאר נחלה של המשפחה בלבד. בהעדר גוף מוסדי המופקד על טיפול במשפחות אלה, הקשר היחיד שלהן עם הרשויות הוא באמצעות המשטרה שמחזיקה תיק חקירה פתוח. גם העניין בחקירה דועך עם הזמן, בכפוף להערכות המשטרה בדבר גורלו של הנעדר ובמידה והיעדרותו קשורה בחקירת פשע בפרופיל גבוה.
אך אפילו חקירות בעלות עניין ציבורי רחב, כגון היעלמותו של החייל גיא סבר והנערה עדי יעקבי, נכנעות לצוק העתים ויורדות אט אט לקומות התחתונות של ההתעניינות. המשפחות, כאמור, נשארות לבד עם אי הידיעה המטלטלת והכואבת. חלקן סובלות כבר שנים ארוכות. המשפחות ברובן כמובן אינן יכולות להרשות לעצמן לנהל חקירה פרטית, לעתים חובקת עולם, כדי לקבל מידע ותשובות בדבר גורל יקיריהן. אפילו המעט של יצירת עניין ציבורי אינו ביכולתן של המשפחות.

עמותת 'בלעדיהם' קמה כדי לספק תמיכה למשפחות אלה. את היוזמה להקמת העמותה הניע מר יהושע מיניביצקי, אביו של דניאל מיניביצקי הנעדר משנת 2015. העמותה הוקמה למעשה במלאת שנה להיעלמותו.

צוות פוקוס, שליווה את חקירת היעלמותו של דניאל מיניביצקי, מלווה גם את העמותה בידע אודות חקירות של היעלמויות ואיתור נעדרים.

צור קשר

תפריט נגישות